Facebook Instagram sociální sítě

Oblékání do podzimního počasí

I když sluníčko v těchto dnech dokáže ještě zahřát, podzimní počasí je velice zrádné a je dobré ho nepodcenit. Teď když už není venku 15 stupňů, je velmi důležité se oblékat jako cibule, tzn. vrstvení oblečení. Co to znamená? Nic složitého v tom nehledejte, jedná o to, že si obléknete více vrstev na sebe. Což je dobré pro správnou regulaci tepla, máte-li více tenčích vrstev na sobě, můžete kdykoli jednu z vrstev sundat a omotat si ji kolem pasu, pokud se právě oteplí.


Ale vezmu to od základu, zaprvé zahoďte do skříně kotníkové ponožky, není nic horšího než prochladnuté kotníky a achilovka. Dále určitě už vytáhněte dlouhé kalhoty, to jestli elasťáky nebo volné bežecké kalhoty záleží na situaci. Zda-li máte závod, tempový trénink či jen kondiční proběhnuti. Důležité ale vždy je mít kolena v teple.
Teď se přesouváme k tomu vrstvení. Vrstvy bych rozdělit na základní, střední a svrchní. Základní, nebo také 1.vrstva má za cíli, odvést pot dobře od těla. Zajistí se tím, že tělo bude celou dobu v teple i když se zastavíte například z důvodu rozcvičení. Takovýto komfort vám zajistí kvalitní funkční tričko, nejlépe s dlouhým rukávem. Pro pohodlí a optimální výkon by měla první vrstva těsně přiléhat k vašemu tělu.
Střední, nebo také izolační vrstvou se myslí slabá mikina z funkčního materiálu. Tato vrstva zajišťuje tepelnou izolaci našeho těla a transport potu do okolního prostředí nebo do další vrstvy. V podzimních chladných dnech nám střední vrstva pomůže dosáhnout optimálního tepelného komfortu dle našich individuálních potřeb.
A jdeme do finále. Svrchní vrstva je náš ochranný štít proti živlům. Tato vrstva je v podzimním počastí velmi důležitá, jelikož nás chrání před deštěm, větrem a chladem, zároveň ve stejný okamžik zajišťuje odvod přebytečného tepla a potu ze spodních vrstev.
Proč 3 vrstvy? Při sportu produkuje naše tělo značné množství tepla, které je důkazem vynaložené energie. Jak všichni víme, dochází při pohybových aktivitách k pocení. Pokud na sobě nemáte funkční oblečení, zůstává pot na pokožce a v první vlhké vrstvě. Následkem toho se pak naše tělo hůře tepelně reguluje a může docházek k přehřívání nebo naopak k podchlazení organismu. Pokud nosíte funkční oblečení, je zajištěn odvod potu od pokožky, tělo zůstává suché a je připravené dále udržovat ideální teplotu pro potřebnou aktivitu.
Dále nesmíme zapomenout na širokou čelenku nebo čepici, jelikož přes hlavu uniká až 70% tělesného tepla a opocené prochladlé čelo vystavujeme jen nachlazení.
To je asi tak ve zkratce vše co v podzimním počasí vzít při běhání na sebe. Ještě jedno důležité pravidlo jak poznáte, že jste oblečení tak akorát. Než se rozběhnete měli byste mít pocit lehké zimy, která cca po 5-10 minutách běhu odezní.
Za sebe bych rád doporučil oblečení od firmy PROGRESS, jelikož ve všech 3 vrstvách splňuje veškeré nemalé nároky na kvalitní funkční prádlo a mám s ním bohaté zkušenosti.

Jirka - Runservice

<< Zpět na předchozí stránku

Generální partner závodu Hlavní partneři Hlavní partneři